COVID 19 ve Bağlılık

Farklı ve zor günlerden geçiyoruz, hem ülke olarak hem insanlık olarak COVID 19 ile ilgili bilinmeyenler bilinenlerden çok fazla. Birkaç ülke “doğal seyrine” bırakırken birçok ülke “insanların hareketlerini kısıtlayarak” yayılımı azaltmaya çalışıyor.

Şu Washington Post yazısında virüsün yayılması ve alınacak tedbirlere göre yayılma senaryosunun nasıl değiştiği çok güzel anlatılmış..

https://www.washingtonpost.com/graphics/2020/world/corona-simulator/

İnsanlığın sonunun gelebileceğine dair kötümser düşünceler bir yana, COVID 19’u da başarıyla atlatırken düşünmek için de vaktimiz oluyor. Şimdi evde kendimizi izole etmiş, kimseyle görüşmeden yaşarken durup, derin bir nefes alıp hayatımızı düşünüyoruz. Tüm hayatta sadece işimize değil, acaba “hayata bağlılık” konusunda ne durumdayız? Yaptıklarımıza, etrafımızdaki insanlara, hayata katacağımız anlama, ülkemize ve insanlığa nasıl bağlıyız? Kendimizi ne kadar, etrafımızı ne kadar düşünüyoruz?

Bir süre insan etkileşiminden “online” düzene geçiyoruz. Ben 1,5 yıldır Zoom üzerinden yapılan online Toastmasters kulübü Ablaze’e de üyeyim, şimdi Toastmasters international tüm kulüplerin online toplantıya geçmesini tavsiye ediyor. Önceki işimde belli zamanlarda evden çalışabiliyordum, şimdi daha fazla evden çalışacağım. Bu bağlamda “insanen” uzak ama teknoloji ile yakın bir çalışma düzenine geçmemiz gerekecek. Bu yeni düzen içinde de çalışanların bağlılığı en önemli konuların başında gelmeye devam edecek. Çalışan evde ise, çalışacağından nasıl emin oluruz, ne tür bir iş çıkaracağını nasıl bilebiliriz, projede takıldığı zaman nasıl destek olabiliriz, bu konular daha da gündemde olacak.

Ne yaparsak yapalım, “bağlılık”, “odaklanma” bu yüzyılın konuları, bence şekil değişse de önemi azalmayacak. Çalışan bağlılığı programımızı Zoom üzerinden yapacağız, birbirimizle daha çok konuşacağız, daha çok destek olacağız, daha çok gülümseyeceğiz.

Seminerler webinar’lara dönüşecek, maçlar seyircisiz, cafeler bir süre için boş kalacak. Ancak derininde yaptığımız işe sarılmamız, amaca dönük çalışmalarımızın değeri düşmeyecek. Hayata bağlı kalmanız dileğiyle…