Uzaktan çalışma döneminde bağlılığı arttırmanın 3 yolu

COVID 19 yüzünden evden çalışmak üzere düzenimizi değiştirdiğimiz şu son 5 haftadan önce de “uzaktan çalışma” konusu gündemde ve yükselişteydi.  Flex Jobs sitesinde yayınlanan bit araştırmaya göre uzaktan çalışanların sayısı son 12 yılda yüzde 159 artış göstermiş. Upwork tarafından yayınlanan bir rapora göreyse 2028 yılına kadar ekiplerin yüzde 73’ünde uzaktan çalışan bir eleman olacağı öngörülmüş.  Evden çalışma ile ilgili püf noktalarını içeren yazıya şu linkten ulaşabilirsiniz.

Ben bu yazıda uzaktan çalışanların olduğu bir düzende çalışan bağlılığını arttırmak için neler yapılabileceğinden bahsetmek istiyorum.

Konuyla ilgili şu linke de bakabilirsiniz: Liderlere Çalışan Bağlılığını arttıran 9 öneri

Düzenli toplantılar organize edin

Çalışanlarla düzenli bir iletişiminiz olması bağlılık açısından önem taşıyor. HR Management & Globoforce tarafından yapılan bir araştırmada İK uzmanlarının yüzde 89’u bu tür toplantıların ve sürekli hale gelen geri bildirimlerin organizasyona olumlu etkileri olduğunu belirtmişler.

Yine Gallup’un araştırmasına göre müdürleriyle düzenli iletişimde olan çalışanların 3 kat daha bağlı oldukları belirlenmiş.  Yüzyüze iletişim olanaklarının azaldığı bu günlerde düzenli iletişimin öneminin arttığını söyleyebiliriz.

Uzaktan video ile görüşme olanaklarını da kullanarak yapılacak düzenli toplantılarda ekip liderinin görevlerin dağılımı ile ilgili net bilgilendirmesi tüm ekip çalışanlarının bilgi paylaşımını teşvik eder ve ekibe daha bağlı olmaları sonucunu doğurur.

Takdir Kültürünü Yerleştirin

Ekibinizin yaptığı işleri farketmeniz ve bunu seslendirmeniz sadece bağlılığı arttırmakla kalmaz aynı zamanda daha yüksek verimliliğe, daha yüksek şirket tutkusuna ve çalışanların daha yüksek oranda işlerinde kalma eğiliminde olmasını sağlar.

Yakın dönemde yapılmış bir araştırmaya göre çalışanların yüzde 70’i müdürlerinin onlara daha sık “Teşekkür ederim” demesinin onların motivasyon ve morallerini arttıracağını belirtmiş.

Çalışanlarınızın katkılarını basit temiz ifadelerle not edin ve bunu uygun şekilde dijital yollarla paylaşın. Bu dönemde geri bildirim konusunda biraz daha ek çaba göstermenizi de öneririm. Daha davranışa dönük, daha spesifik geri bildirim ve takdir ifadeleri faydalı olacaktır.

Konuyla ilgili şu linke de bakabilirsiniz: İyi Geri Beslemenin 6 özelliği

Katılımı teşvik edin

Uzaktan / evden çalışan ekip üyelerinin görüşlerini ifade etmelerini teşvik etmek değerlidir. IBM’in bir araştırmasına göre çalışanların yüzde 83’ü görüşleri dikkate alındığında daha olumlu bir iş deneyimi yaşadıklarını belirtmişler.

Özellikle uzaktan video konferans ile yaptığınız toplantılarda herkesin rahatlıkla görüşlerini ifade etmesi için güvenli bir ortam yaratmaya çalışın. Hiçbir görüşü kısa sürede bastırmayın, farklı bakış açılarının ifade edilmesi ve tartışılmasına özen gösterin. Ekip içinde her türlü görüşün ifade edilebilmesi duygusu çalışanları değerli hissettirir ve bağlılıklarını arttırır.

Son olarak da çalışanlarınızla iş dışı konularda da konuşmanız, onların genel durumunu, evdeki ortamı sormanız, bu izole dönemi nasıl yaşadıkları ile ilgilenmeniz çok değerli. Bu dönem bitecek ve bu süratli değişim döneminde insanların birbirine olan yaklaşımları hep hatırlanacak.

İlham : https://online.hbs.edu/blog/post/how-to-engage-remote-employees