Çalışan Bağlılığını ölçmenin tam da sırası!

Çalışan bağlılığı / mutluluğu ölçümleri birçok firmada bir “gelenek” halinde yapılıyor, sonuçlar değerlendiriliyor. İsim verilerek, bölüm belirterek veya belirtilmeden, soruların sayısı ve derinliğine göre sonuçlar farklı çıkabiliyor. Pazarda bilinen ve “yerleşmiş” bağlılık anketlerinin sonuçları hemen hemen ortak bir şekilde anlaşılabiliyor. Bu yazımda ben anket zamanlaması konusunda ilerlemek istiyorum.

Bağlılık anketlerinin sonuçlarında yöneticilerin görecekleri şeyler çalışanları rahatsız eden, bağlılıklarını düşüren faktörler olmalı… İşler “normal” iken alınacak bir anket sonucu ile işler bu dönemdeki gibi “sıkıştığında” alınacak sonuçlar farklı olabilir ve yöneticilere birçok değerli veri verebilir. Çalışan bağlılığı anketleri sadece “skor” için yapılıyorsa ve sorulara verilen yanıtların getireceği eylemlere geçiş hiç olmuyorsa, o zaman zamanlamanın da bir önemi kalmıyor.

Bu dönemin hemen ardından ofislere dönüldüğü sırada bir çalışan bağlılığı anketi yapıldığını farz edelim. Uzun süre evde çalışmaktan bunalmış çalışanlar ofise dönmenin heyecanı içinde bağlılık parametrelerinde “geçici” bir olumlu görüş verebilirler. Bu daha derindeki sorunları arkaya itebilir. Örnek olarak Gallup bağlılık anketindeki sorulardan biri “İşimi mükemmel yaptığımda bunun fark edileceğini biliyorum”… Bu sorunun cevabının istenenden uzak çıkması halinde “takdir” konusunda büyük eksikliğin olduğunu ve bu konunun üzerine daha derin bir şekilde gitmenin gerekli olduğunu görebiliriz.

Çalışan bağlılığı sonucunu bir “rakam” olarak görüp koridorda çerçevelettirip asmak istiyorsak, şu dönem çalışan bağlılığı anketi için iyi bir dönem olmayabilir. İnsanlar uzak, sık sık kopuk hissediyorlar, destek ihtiyaçları var, işleri ile ilgili netlik ihtiyaçları var ve müdürleriyle ilişkileri farklı bir düzleme taşınmış. Tam da bu dönemde bir çalışan bağlılığı anketi yaparsak, “konuları” oldukları gibi görme imkanımız olabilir.

Tüm İK uzmanı dostlarımıza çağrımdır,

Adınız Soyadınız

Şirketinizin adı

Bağlılık anketine katılacak çalışan sayısı

Bağlılık anketi başlama günü

bilgilerini bertay@fisekci.com adresine yollamanız halinde ücretsiz 60 saniyede doldurulabilecek çalışan bağlılığı anketini sizin epostanıza yönlendireceğim. Ardından sizin şirketinizin sonuçları üzerinde bir strateji toplantısını da taahhüt ediyorum.

Görüşmek üzere!