Güven ortamını sağlamak ve geliştirmek için 3 yol

Çalışan bağlılığını sağlayan ve geliştiren en önemli “kültürel” değişkenin çalışanların birbirlerine güvenebilmeleri olduğunu biliyoruz. Bir organizasyonda güven varsa sahiplenme vardır, güven varsa hesap verilebilirlik vardır, güven varsa güçlü çalışanlar vardır, güven varsa liderlik becerileri üst düzeydedir.

Güven konusu ile ilgili yazılan, söylenen çok şey var, yeni bir cümle eklemek zor, şunu ekleyeyim ben de…

 

Güven ilişkilerin çimentosudur.

 

Peki güven kırılır ve güven ortamı bozulursa, lider olarak neler yapabilirsiniz… Bugün üç öneri ile bu konu üzerinde ilerlemek istiyorum.

Kendi eksiklerinizi sahiplenin

Lider olarak dokunulmaz & eleştirilmez bir görüntü vermekten kaçınmanızı öneriyorum. Bunu sağlamak için eğer güven kırıcı bir davranışta bulunduysanız başkasını suçlamak yerine sorumluluğu almanız güven eksikliğine küçük bir pansuman etkisi yapabilir. Bir sözünüzü mü tutmadınız, bir çalışanın güvenini boşa mı çıkardınız, bir müşterinize yapılacak bir hizmeti başka kaygılarla iptal ettirip ekibinizi mi kızdırdınız… ne yaptıysanız sorumluluk almanız, hatanızı kabul etmeniz, özür dilemeniz ve sonraki adımlarla ilgili gerçekçi olmanız ilk adımlarınız olabilir.

Sözünüzü tazeleyin

Çeyrek sonunda yapılması hakkında söz verdiğiniz bir konuda hiçbir şey yapmadınız ve çalışanınız size güvenini mi kaybetti… Hatanızı kabul ettikten sonra yeniden söz verin ve bu defa sözünüzü tutun. Toplantıları iptal etmek için planlamayın. İkinci bir ajandanız varsa onu kapının dışında bırakın. Nasıl olsa kimse anlamaz diyerek yaptığınız bazı davranışlar bilin ki çalışanlar tarafından takip ediliyor ve izleniyor. Bilin ki liderin davranışları büyüyerek aşağı seviyelerde konuşulur ve şirketin kültür kodu haline gelir.

Sözünüzle yaptığınız aynı olsun

Söz veren, bazen bol lafla gönül alan ama sonra hiçbir şey yapmayan bir lider olmayın. Farkında olmasanız bile çalışanlarınız size hemen bir güven notu verirler ve bu not her hareketinizde yukarı ve aşağı doğru değişir. Söyledikleriniz ve yaptıklarınız arasındaki makas açıldıkça bir süre sonra yarattığınız kültürde siz de kendinizi şikayet eden durumunda bulabilirsiniz. Bu ekip de hiç çalışmıyor diyerek suçladığınız ekibiniz aslında sizinle ilgili hükmünü birçok davranışınıza bakarak zaten vermiş olabilir. Yapamadığınız, imkanınızın olmadığı veya beceremediğiniz şeyleri direkt söz verdiğiniz çalışanınızla paylaşın…

Güven bir vazo gibidir, kırıldığında bir araya getirilmesi çok zordur ve getirildiğinde izler herkesi rahatsız eder.

İlham : https://www.inc.com/tanya-prive/how-to-maintain-restore-trust-with-your-teammates.html