Çalışan Bağlılığı – Müdür olarak “samimi” anları yaratmak

Çalışanların bağlı olmalarında bir çok etmen var, işinde anlam bulması veya güçlü yanlarını kullanabilmesi gibi… Yapılan araştırmalar çalışanların müdürleriyle ilişkisinin yüzde 70’e varan oranlarda bağlılığı etkilediğini gösteriyor. Yani kısaca iyi bir diyaloğunuzun olduğu, sizi dinleyen, destekleyen, sizin daha iyi performans göstermeniz için size uyarılar yapan bir müdürünüz olduğunda işinizi daha zevkle ve başarıyla yapma ihtimaliniz çok artıyor, çalışan bağlılığı artıyor. Bugün kendisine herhangi bir çalışan rapor eden ekip liderleri için bir püf noktası paylaşmak istiyorum.

İşimizde çalışırken aslında ağır yük altındayız. Önce bize verilen görevleri yapma peşindeyiz, aman kötü görünmeyelim, hedeflerimize ulaşalım, işimizi zamanında yapalım. Ancak bir de ilki kadar zaman ve enerjimizi alan diğer bir işimiz daha var : Nasıl göründüğümüzü yönetmek. Bu ikinci iş çalışanlar için zaman ve enerji alan önemli bir alan… İşimizi iyi yapmanın ötesinde “uyumlu göründük mü”, “bu cevabıma ekip arkadaşlarım nasıl tepki gösterdi?”, “bu projede samimi fikrimi söylesem acaba nasıl tepki alırım” gibi çok sayıda “algı” düşüncesi taşıyoruz. Gerçek olan, samimi olan diyalogların sayısının olması gerekenden çok az olduğunu düşünüyorum. Yoğun iş gündemleri de buna başka bir açıdan sebep oluyor. Bir müdürün her gün 7-8 Zoom görüşmesi oluyorsa, kendi ekibindeki arkadaşlarla bire bir samimi ve gerçek bir paylaşım yapması zorlaşır.

Bir müdür olarak ekibinizdeki arkadaşlarınız ile bire bir samimi ve gerçek bir diyaloğa girmek sizi onların gözünde yaklaşılabilir kıldığı gibi tüm bu rutin işlerden bir nefes almanızı, bir insanı anlamaya çalışmanızı ve ilişkinize yatırım yapmanızı sağlar. Ekibinizdeki arkadaşlarınızın günlük & haftalık duygu durumlarını bildiğinizde daha erken mentörlük yapabilir, sorunlar çok büyümeden, büyük kararlar alınmadan çalışanınızın hayatında saygı duyduğu biri olarak onun gündemine ve karar mekanizmasına dahil olabilirsiniz. Ben kariyerimde bu şekilde çok yakın çalıştığım müdürlerle çalışırken kendime güvenimin arttığını, işimi de daha sarılarak yaptığımı gözlemledim.

Peki bu samimi anları yakalamak için yapmanız gereken 4 şey nedir…

Çalışanınızla konuşurken orada olun. 

Çalışanınıza tüm dikkatinizi verin.

Aktif ve dikkatli şekilde dinleyin. Arada bir kısa sorular ve çerçevelemeler ile akışa yardımcı olun, kendini ifade etmesine olanak tanıyın.

Davranış ve sözleriniz ile “Seni görüyorum & önemsiyorum” mesajını verin.

Aslında gördüğünüz gibi bu çok da zor ve karmaşık bir şey değil. Bu “samimi” anları yarattığınız ölçüde çalışan bağlılığı artar, siz de bunun çok sayıda olumlu katkısını yaşayabilirsiniz.