Hakkımda

Merhaba ben Bertay Fişekçi

23 yıl boyunca Tıbbi Cihaz Sektörünün en büyük üç firması olan Siemens, Philips ve General Electric’te çalıştım, bu kariyerim boyunca çok farklı milletten insanla çalışma imkanım oldu. 5 yıl Almanya’da oturdum, Kore ve Avusturya ekipleri ile bir cihazı tasarladık, Azeri ekiple birlikte pazarı büyüttük, Türkiye’ye ilk PET cihazının getirilmesinde rol oynadım. Tüm bu süre boyunca tüm müdürlerimi izledim, tüm takımları gözlemledim, şirketlerin benimle birlikte dönüşümüne şahit oldum. Çıkan sorunları gördüm, daha iyi takım çalışması, insane daha fazla değer verilen şirket kültürü ve çalışanların koşa koşa gelecekleri şirketleri hayal ettim ve bu konuda çalışmaya başladım.

Gallup istatistikleri dünyada çalışanların sadece %15’inin şirketlerine bağlı olduğunu söylüyor.

Benim var olma sebebim, daha bağlı çalışanlar, daha açık ve güvene dayalı bir şirket ortamına katkıda bulunmak.

Sizleri anlıyorum

Global büyük firmaların sürekli değişen organizasyon ve yönetim yapısını gerçek hayatta yaşarken, gerek yöneticilerin eksiklikleri, gerekse kültür yapısının belli seviyeye gelememesi sebebiyle ortaya çıkan sorunları yaşadım. Çözümleri üzerine yıllar boyu düşündüm. Çalışanları düşünen, şirket kültürünün derdine düşen sizleri anlıyorum.

Şirketlerde dönüşüm için tecrübe ve “saha yaşanmışlığı” gerekir. Bu da bende var.

Kırmızı kuşak bağlılık programını şirketlerdeki bir çok soruna aynı anda cevap verdiği için seçtim.

Bağlılık programıma katılan katılımcılarımız diyor ki:

Benim için takdir, paylaşım ve feedforward, benim aldığım konular oldu. Çalışırken insanları yeteri kadar takdir etmediğimi, daha fazla takdir etmem gerektiğini öğrendim. Ekiple özel hayatımıza ait bazı ayrıntıları paylaşarak yakınlaştığımızı düşünüyorumFeedforward metodu öğrenerek uygulamaya koyduğum yeni bir yaklaşım oldu, çok teşekkürler.

Bu eğitimde her hafta bulmaya çalıştığımız eylemler bizi zorladı, düşündürdü ama bir taraftan da eğlenceliydi. Sıkça birbirimize ne yapacağımızı sorduk. Eğitimde kendimizi ve ekip arkadaşlarımızı öğrenmeye çalıştık, faydalı ve eğlenceli bir süreçti

Her hafta takdir bölümümüz vardı. Kendi eylemlerimle ilgili takdir almak ve diğer arkadaşların farklı kişileri neden takdir ettiklerini duymak bana ilham verdi ve bunu bundan sonraki dönemde de kullanacağımı düşünüyorum. Her hafta kendimize ödevler verdik. Bu program günlük hayatın operasyonunda uzak kaldığımız bazı davranışları geliştirmemizi sağladı.

Bazı konuları nasıl olsa herkes biliyor diye düşünerek paylaşmama yönüne gidebiliyorum. Gördüm ki aslında daha çok paylaşmak konuların bize çok daha verimli dönmesini sağlayabiliyor.

Bu eğitim bizi bu günlük akıştan çıkarıp bizi insani olarak birbirimize baktığımız bir yöne götürdüğünü düşünüyorum. İş hayatında birbirimizi anlayıp empati yapabildiğimizde her sabah işe daha istekli gelebileceğimizi düşünüyorum. Bu bağlamda bu eğitimi tüm firmalara tavsiye ederim.

Referanslarım